Tanıtım / Tarihçe

Üniversitemiz, başkent Ankara’ya çok yakın konumlandırılması sebebiyle sosyo-ekonomik olarak gelişmiş bir bölgede yer almaktadır. Üniversitemiz, Uluyazı bölgesinde büyük bir alana kurulmuş; içerisinde yurt, spor salonu, kantin gibi sosyal olanaklar içeren modern bir kampüse sahiptir. Çankırı Karatekin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Uluyazı Kampüsü Mühendislik Fakültesi içerisinde yer almaktadır. Bölümümüz 2018 yılında kurulmuş, yerli ve yabancı öğrencileriyle eğitim öğretim hayatına devam etmektedir. Bölümümüz lisans ve yüksek lisans düzeylerinde eğitim vererek, hayati öneme sahip olan ve ülkemiz ekonomisinin lokomotifi durumunda bulunan inşaat sektörüne, alanında bilgili, yeterli ve kalifiye inşaat mühendisleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

İnşaat mühendisi; her türlü bina, baraj, havaalanı, köprü, yol, su kemerleri, liman, kanalizasyon, su şebekesi, tünel, demiryolu, hızlı tren projeleri, metro vb. hizmet ve endüstri yapılarının tasarımı, yapımı ve bakımıyla ilgilenen uzman kişidir. İlgilendiği geniş alan ve şehirleşmede üstlendiği değerli görev nedeniyle inşaat mühendislerine “medeniyet mühendisi” adı verilmektedir. Teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği günümüzde, inşaat mühendisliği de bu gelişmelerden etkilenmektedir. Makine öğrenmesi, nanoteknoloji, yapay zeka gibi alanlarda kaydedilen gelişmeler, inşaat sektörünü doğrudan etkilemektedir. Her geçen gün inşaatlarda kullanılan ekipmanlar, malzemeler ve programlar geliştirilerek günümüz teknolojisine adapte edilmektedir. Bölümümüz, öğrencilerini alanındaki güncel teknolojik gelişmeleri takip eden ve uygulayabilen uzman bireyler olarak yetiştirmektedir.

4 yıllık eğitimleri başarıyla tamamlayarak lisans derecesiyle mezun olan öğrencilerimiz; sektörde çeşitli alanlarda inşaat mühendisi olarak çalışabilecekleri gibi, eğitim öğretim süreçlerini çeşitli anabilim dallarında yüksek lisans programları ile sürdürebilirler. Yüksek lisans programını başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz, yüksek mühendis ünvanına sahip bireyler olarak mesleki hayatlarına devam edebilmektedirler. 

Yeni kurulmasına rağmen, yurt içi ve yurt dışı öğrencilerden oldukça yüksek talep almış olan ve uluslarası bir eğitim ortamı sunan bölümümüz, eğitim öğretim sürecine kararlı bir şekilde devam etmektedir.